Історичні задачі

Історичні задачі 5клас

Історичні задачі
Задача № 1
До дати прийняття Руссю християнства додати дату загибелі князя, який завжди дотримувався правил лицарської честі - ніколи не нападав зненацька. Це йому належать слова: «Іду на ви». Обчисліть середнє арифметичне і назвіть подію, яка пов'язана з числом, отриманим у результаті.
Задача № 2
Різниця останнього року правління князя Святослава і останнього року правління князя Олега розділити на три. До частки додати дату початку правління Рюрика. З якою подією пов'язаний отриманий результат?
Задача № 3
За цього князя Русь прийняла християнство. Сума цифр числа (дати) останнього року його правління скласти з сумою цифр числа (дати) останнього року правління князя Ігоря дорівнюватиме 25. Яка подія дає суму чисел числа (дати) дорівнює 25?
Задача № 4
Від дати прийняття першого судебника відняти тривалість правління Ярослава Мудрого. З якою подією пов'язаний отриманий результат?
Задача № 5
Цей видатний російський князь, зарахований Православною Церквою до лику святих, помер у віці 43 років. До повного звільнення Русі від ординського панування залишалося ще 217 років. Про якого князя йдеться, і коли він народився?
Задача № 6
Через рік після прийняття Руссю християнства в Києві заклали так звану Десятинну церкву, присвячену Успінню Богородиці. Коли вона була закладена, в правлінні, якого князя? Звідки пішла назва Десятинна церква?

Задача № 1 До дати прийняття Руссю християнства додати дату загибелі князя, який завжди дотримувався правил лицарської честі - ніколи не нападав зненацька. Це йому належать слова: «Іду на ви».  Назвіть подію, яка пов'язана з числом, отриманим у результаті. 

Задача № 2  Легенда про винахід шахів. Шахову гру винайшли в Індії. Індійський принц Сирам, покликав до себе її винахідника, ученого Сету, і сказав : «Я хочу нагородити тебе, за прекрасну гру, яку ти придумав. Я виконаю будь-яке твоє бажання». «Володарю, — відповів Сета, — накажи видати мені за першу клітинку шахівниці одну пшеничну зернину, за другу — 2 зернини, за третю — 4, і так за кожну клітинку вдвічі більше, ніж за попередню». «Ти одержиш свої зерна. Але твоє прохання не варте моєї щедрості.». «Ми обчислили, — сказали придворні математики, — кількість зерен. Число це таке велике, що зерен не вистачить ні в яких коморах, навіть цілого царства. Не знайдеться такої кількості зерен і на всьому просторі Землі.». «Напишіть мені це д число» - 18446744073709551615. Маса такої кількості зерен більша за масу пшениці, зібраної людством до теперішнього часу.


Задача № 3 Скориставшись відсутністю князя Ярослава Мудрого у Києві, печеніги зробили набіг на південну територію  Київської Русі. Ворог був дуже сильний. Ярослав дізнався про облогу Києва, перебуваючи у Новгороді.  Зібравши велике військо з новгородців і варягів, він рушив на допомогу киянам.  Цілий день тривала кровопролитна битва біля стін столиці. Багато ворогів полягло на полі бою.  З тих часів набіги печенігів на Русь припинилися. З нагоди визначної перемоги велів князь Ярослав закласти на місці недавньої  січі храм. Для виконання княжого замовлення  були запрошені  кращі майстри.  Їм допомагали кияни.
Видатний російський письменник XI ст. митрополит Іларіон так відгукнувся про церкви: «...вона викликає здивування і захоплення у всіх країнах, що лежать навколо, бо не знайдеться подібної їй у всіх полунощних землях від сходу до заходу!»
Про який храм іде мова? Коли він був зведений? На честь кого він був побудований?


Задача № 4 Від дати прийняття першого судебника відняти тривалість правління Ярослава Мудрого. З якою подією пов'язаний отриманий результат? 


Задача № 5 Цей видатний  князь, зарахований Православною Церквою до лику святих, помер у віці 43 років. До повного звільнення Русі від ординського панування залишалося ще 217 років. Про якого князя йдеться, і коли він народився? 


Задача № 6 Через рік після прийняття Руссю християнства в Києві заклали так звану Десятинну церкву, присвячену Успінню Богородиці. Коли вона була закладена, в правлінні, якого князя? Звідки пішла назва Десятинна церква?

Задача №  7 У 2004 р. до н. е. р. купець з Ур відправився з торговельним караваном до  Фінікії. Було йому 40 років. Додому він повернувся лише через три роки. За рік до від'їзду у нього народився син. В якому році народився купець? В якому році народився його син? В якому році купець повернувся додому?

Задача № 8 Вважається, що першу піраміду зодчий Имхотен почав будувати в 2750 р. до н. е. Останні піраміди побудовані в 1700 р. до н. е. Скільки років пройшло між будівництвом першої і останньої піраміди?
Задача № 9 Гай Юлій Цезар загинув у 44 р. до н. е. у віці 56 років. В якому році народився?

Задача № 10 У 221р. до н.е. правитель царства Цинь об'єднав розрізнені держави Китаю під своєю владою. Ця держава проіснувала всього 14 років та розпалася через 3 роки після смерті правителя. В якому році помер правитель?


Задача №  11 У 1900 р. археологами було розкопано могильник вождя, де знайдені залишки намиста з коштовного каміння, золоті і срібні сосуди. Встановлено, що поховання було зроблено 7240 років тому. В якому році був похований вождь?

Задача № 12 За переказами, перші Олімпійські ігри організував Геракл у 776 р. до н. е., а в 394г. імператор Феодосій І заборонив їх як язичницькі. Скільки років тривала традиція проведення ігор?

Задача № 13 Рим був заснований у 753 р. до н. е. Скільки років пройшло від заснування Риму до 1147 року?

Задача № 14 У 1997р. археологи знайшли залишки давнього поселення, яке було спалено 5533 роки тому. В якому році відбулася пожежа?


Задача № 15 У даний момент вважається, що писемність виникла 5 тисяч років тому. В якому тисячолітті воно виникло.
                                               Історичні задачі
Задача № 1
Скориставшись відсутністю князя Ярослава Мудрого у Києві, печеніги зробили набіг на південну територію  Київської Русі. Ворог був дуже сильний. Ярослав дізнався про облогу Києва, перебуваючи у Новгороді. Зібравши велике військо з новгородців і варягів, він рушив на допомогу киянам. Цілий день тривала кровопролитна битва біля стін столиці. Багато ворогів полягло на полі бою. З тих часів набіги печенігів на Русь припинилися. З нагоди визначної перемоги велів князь Ярослав закласти на місці недавньої січі храм. Для виконання княжого замовлення були запрошені кращі майстри. Їм допомагали кияни.

Видатний російський письменник XI ст. митрополит Іларіон так відгукнувся про церкви: «...вона викликає здивування і захоплення у всіх країнах, що лежать навколо, бо не знайдеться подібної їй у всіх полунощних землях від сходу до заходу!»
Про який храм йде мова? Коли він був зведений? На честь кого він був побудований?
Відповідь: Храм на честь святої Софії – мудрості Божій. Назву було обрано не випадково. Так само іменувався головний храм Константинополя.
Задача № 2
Мозаїки заповнюють купол, вітрила, підпружні арки і апсиду, вся інша частина собору розписана фресками. Розпису собору містять сотні зображень людських фігур, частина з яких має помітно індивідуалізований характер. Монументальний стиль живопису проявляється не тільки в дуже великих розмірах фігур (до 5,5 м.), але і в цілісної їх колірної моделювання, без зайвих дрібних складок в одязі, у великих ясних рисах ликів. По гармонізації фізичної і духовної краси образів. Настільки епічні образи рідкісні навіть для візантійського мистецтва.
Про розпиc якого давньоруського храму йде мова? Розкажіть докладніше про те, як розписаний цей собор. Як ви сприймаєте цей пам'ятник культури?
Відповідь:Софійський собор
Задача № 3
Незабаром після появи міських церков на Київської Русі з'явилися і монастирі. Вони ґрунтувалися князями і боярами. Спочатку повинні були існувати на кошти, що виділяються їх засновниками. Одним з перших монастирів під Києвом (нині в межах міста) був Печерський, заснований преподобним Антонієм у 1051 р. Він перебував у печерах над Дніпром, які викопували для себе ченці. Монастирську братію очолював ігумен або у великих монастирях архімандрит. Ченці жили окремо на свої кошти або спільно, загальним господарством. Після того як у другій половині XI-першій половині XII ст. князі і бояри стали передавати монастирям землі разом із селянами, ці церковні організації змінили свій характер. Вони стали самостійними господарствами, в яких знаходили застосування своїм здібностям феодали і городяни, які хотіли змінити мирське життя на чернечу келію. У монастирях знаходили своє місце також люди, схильні до розумової праці, письменства, церковного мистецтва.
Про який монастир йде мова? Чим і ким він відомий? Охарактеризуйте його роль в історії Древньої Русі.
Відповідь: Києво-Печерський монастир був своєрідним навчальним закладом - центром літописання і підготовки ігуменів та єпископів для інших земель Русі. У ньому жили і працювали письменник і літописець Нестор, один з перших російських художників-іконописців Алімпій.
Задача № 4
Чернець, в перекладі з грецького означає «відокремлений». Їх вважали людьми, цілком і повністю присвятили себе служінню Богові. Ченці усамітнювалися від світу, де дуже багато спокус. Змістом життя ставала безперервна молитва і роздуми про Бога. Подвиг служіння Богу мав дві сторони: духовну (очищення від земних помислів) і тілесну (фізичні позбавлення). Для умертвіння плоті деякі з них мали важкі і грубі металеві кайдани - вериги.
У Київській Русі існували особливі види чернечого подвигу. Для першого з них характерно проживання людини в власноруч виритої печері. У другому випадку чернець сидітиме в особливій келії і втілював собою поховані живцем. Засновником третього є Симеон Столпник, що жив в Сирії в V ст. Він побудував невисоку вежу з майданчиком нагорі, де оселився і прожив близько сорока років на віддалі від усіх...
Четвертий вид чернечого і мирського аскетичного подвигу - особливо шановані. До їх пророцтв прислухалися навіть царі.
Про які види чернецтва йде мова? У чому їх суть?
Відповідь:Мова йде про пещерничестве, самітництво ,столпничестве і юродстве. Це особливі види чернечого подвигу. Для першого з них характерно проживання людини в власноруч виритої печері. У другому випадку чернець сидітиме в особливій келії і втілював собою поховані живцем. Різновидом самітництва є столпничество. Його засновник Симеон Столпник, що жив в Сирії в V ст., побудував невисоку вежу з майданчиком нагорі, де оселився і прожив близько сорока років на віддалі від усіх. Особливим видом чернечого подвигу було юродство. Юродивим називали людини, притворившегося божевільним, щоб терпіти зганьблений і знущання людей.
Задача № 5
Найбільшого майстерності досягли давньоруські ремісники-ювеліри. Їм були підвладні найскладніші ювелірні техніки. Визначте, які з них описані в тексті:
а) фініфть, як її називали на Русі, була однією з найпопулярніших ювелірних технік. Вона представляла собою сплав скла, пофарбований у різні кольори оксидами металів. Рецепт її виготовлення відомий: скло товкли в порошок, додавали трохи води. Вийшла пастоподібну масу наносили на металевий виріб і три-чотири рази обпалювали в печі. Фініфть плавилася і міцно з'єднувалася з металом. Потім її полірували до блиску. По яскравості кольорів, грі світла вона нагадує мозаїку. Про майстерність ювелірів можна судити з того, що на мініатюрних осіб святих зіниця і очне яблуко виконані різним кольором;
б) ця техніка являла собою ажурний візерунок, виконаний з тонкої золотою або срібною дроту, скрученою (скатанной) з двох ниток. Її називають зараз філігранню. Вироби, прикрашені нею, нагадують мереживо, сплетене з металу;
в) ювелірна техніка була відома з античних часів. На металі вирізали малюнок. Потім виріб суцільно покривали сплавом сірчистого срібла, сірки та інших компонентів. Після випалу в печі цей сплав міцно схоплювався з металевою основою. Майстрові залишалося тільки спиляти зайве, не потрапила до поглиблення малюнка.
Відповідь: а) емаль; б) скань; в) чернь.
Задача № 6
В давнину до них як до предмету поклоніння ставилися з повагою. Вираз «купити» по відношенню до них вважалося блюзнірством. Говорили «виміняти на гроші». Не можна було по старості їх знищувати, але дозволялося закопувати в землю або пускати по воді. Якщо вони гинули під час пожежі, не говорили, що вони згоріли. На цей випадок вживалося вираз «вибув». Вони вважалася кращим і дуже цінним подарунком. У старовину ними прикрашали не тільки храми, але і вдома, розгалуження доріг, часто вивішували у колодязів, на воротах при в'їзді в місто. В даний час їх розглядають не тільки як предмети культу, але і як твори мистецтва. Про що йдеться в тексті?
Відповідь:Ікона - грецьке слово, у перекладі означає «образ», «зображення». До речі, на Русі ікони так і називали -«галереї».
Задача № 7
Цей шлях був прокладений по Дніпру купцями з півдня, назву ж отримав набагато пізніше, ніж  ним почали користуватися. Наприкінці 11 століття торгівля по цьому шляху стала менш інтенсивної.
Як називався цей шлях? Чому він називався навпаки? Коли і чому цей шлях втратив свою колишню інтенсивність?
Відповідь:Шлях «з варяг у греки».Торговий шлях «з варяг у греки» отримав свої назви в 9-10 вв., тобто значно пізніше, ніж ними почали користуватися. До цього часу потік варягів, що плили на південь був більше, ніж потік купців, котрі пливли їм назустріч. Тому й назва навпаки.
 Головна причина загасання торгівлі на шляху «з варяг у греки» ослаблення Візантії. Після поразки армії візантійського імператора Романа IV від турків - сельджуків (1071г.), почалося захоплення східних володінь Візантії. Пізніше хрестоносці побудували нові торгові шляхи по Середземному морю, минаючи Візантію. І шлях «з варяг у греки» втратив своє значення.
Задача № 8
Володимир Мономах "Повчання" дітям повідомляє, що його отець Всеволод I Ярославович знав п'ять  мов "сидячи вдома". Але які мови - не назвав.
Припустіть, які мови міг знати Всеволод І. (З ясуйте  його родинні зв'язки, контакти з сусідами).
Відповідь:Можна припустити, що Всеволод I Ярославович знав грецький (мова дружини, візантійської царівни з роду Мономахів), норвезький - мова матері Всеволода Ірини (Индигерды Норвезької), латинь - мова спілкування Заходу, половецький - спільну мову Степу, і, можливо, польський або німецький.
Задача № 9
У 9-10 ст. київські князі ходили на Візантію, а ті не здійснювали відповідних набігів на Русь .Тим не менш Візантія все ж завдавала ударів у відповідь. Яким чином?
Відповідь:Візантійці не здійснювали відповідних набігів на Русь - дорого. Марнотратно посилати армію проти заморських варварів. Дешевше було нацькувати на Київ сусідів-кочівників. Так від рук печенігів, подговоренных візантійським імператором, загинув князь Святослав.
 Задача № 10
В «Правді» Ярослава немає страти і тюремного ув'язнення. Що ж робили з вбивцями і злодіями в середині 11 століття?
Відповідь:По праву кровної помсти до середини 11 століття вбивцю могли вбити родичі вбитого. Злодій ж платив штраф (виру) або ставав рабом (холопом). Звичай кровної помсти при Ярославичах замінений вирой.



Немає коментарів:

Дописати коментар